برای تربیت دینی کودکان باید از کودکی اقدام کرد

کارشناس مسائل اجتماعی گفت: برای تربیت دینی کودکان باید از همان کودکی دست به اقدام زد تا آداب و رسوم و عبادت دینی در دل فرزندان پا بگیرد .

به گزارش قرچک آنلاین; جعفر پیش سرائیان کارشناس مسائل اجتماعی در گفت و گو خبرنگار قرچک آنلاین اظهارداشت: از شگفتی های دنیای کودکان، ایمان و باورهای مذهبی آنهاست ، کودک ، فطرتی خدا آشنا دارد ، از آن جهت که نفخه ای از روح خدا در ذات اوست .
وی گفت: مبانی بسیاری از باورهای مذهبی در درون او وجود دارد که با اندک تذکرای از والدین و مربیان و با یافتن مصداق هایی در جهان خارج می کوشند آن را بپذیرد و خود را با آن تطابق دهد .
وی با اشاره به تربیت کودک بیان کرد: برای تربیت دینی کودکان باید از همان کودکی دست به اقدام زد تا آداب و رسوم و عبادت دینی در دل فرزندان پا بگیرد .
پیش سرائیان اذهان کرد: کودک از هفت سالگی ، تکلیف پذیر می شود و در این سنین باید کودک را با آداب اسلامی آشنا کرد و او را نسبت به رعایت آن ها مکلف ساخت، هر چند هنوز کودک نسبت به حکمت آداب اسلامی، فهم کاملی پیدا نکرده است . کودکی که درباره ی راست گفتن، ادای امانت، بد گویی نکردن از دیگران، نماز گزاردن و سایر آداب مورد تکلیف قرار می گیرد و عاداتی کسب می کند، از آسیب های جدی در حال یاآینده در امان می ماند.
وی با اشاره به روایت رسول اکرم (ص)که می فرمایند : ” فرزندان خود را تکریم کنید و به آن ها احترام بگذارید و روش ها و آداب آنان را نیکو گردانید که در این صورت مورد مغفرت و آموزش قرار خواهید گرفت .”همچنین ، امیرمومنان (ع) میفرماید : ” فرزندانتان را بر سه خصلت دوستی پیامبر و اهل بیت و قرائت قرآن تربیت کنید و هرگز نسبت به علاقه و کنجکاوی کودکان خود درباره ی خدا بی تفاوت نباشید . ”
وی گفت:هنگامی که فضای خانه آمیخته با ارزش های معنوی باشد و والدین نیز ارزش های الهی و تکالیف دینی را جدی بگیرند ، فرزندان نیز به طور غیر مستقیم از این فضا متأثر شده و علایق معنوی و دینی در آن ها پرورش می یابد .
وی با اشاره به پاسخ صحیح و جامع به سوالات دینی کودک بیان کرد: پاسخ گویی یه سوالات دینی و معنوی که برای کودکان و بخصوص نوجوانان مطرح می شود و یاری کردن آن ها در حل مسائل فکری تاپیر مثبتی در روند تربیتی دینی فرزندان دارد. رفتار والدین با آن ها باید به کونه ای باشد که فرزندان دین را تنها در انجام برخی واجبات عبادی خلاصه نکنند بلکه به دیگر جنبه های دین همچون امانت داری ، خیر خواهی ، وظیفه شناسی و … نیز اهمیت داده و آن ها جزو وظایف دینی خود بدانند .
وی با بیان اینکه برای فرزندان الگویی شایسته باشیم گفت: والدین می توانند در این زمینه الگوی مناسب و شایسته برای فرزندان خود باشند . آنان با وفای به عهد در مورد اموال یتیمان، برگرداندن امانت به صاحبش، بدی ها را با خوبی پاسخ دادن، برپایی نماز، انفاق کردن و … الگویی شایسته و خوب برای فرزندان خود می باشند .
وی افزود: اولین باری که مسئله ی آموزش وضو مطرح شد، جبرئیل عملاً در برابر پیامبر وضو گرفت و پیغمبر نیز آن را دید، فرا گرفت و عمل کرد. خود پیامبر درباره ی نماز فرمود : « همان گونه که می بینید من چگونه نماز می گزارم شما نماز بگزارید ».
پیش سرائیان بیان کرد: برقراری پیوند روحی و عاطفی عمیق میان والدین و فرزند سبب می شود تا بسیاری از نیاز های روحی فرزندان در محیط سالم خانواده بر آورده شود .
وی در پایان گفت: هنگامی که والدین با فرزندان خود رابطه ای صمیمی داشته باشند، فرزندان مسائل خود را با آن ها به راحتی بیان کرده و از راهنمایی های آن ها استفاده می کنند و همواره به والدین خود به دید راهنمایانی صمیمی و مشاورانی دلسوز و مورد اعتماد می نگرند. در محیط خانواده، به همان اندازه که مهر و محبت و صفا لازم است، قاطعیت، جدیت و مدیریت نیز لازم و ضروری است . اگر مدیریت ضعیف باشد طبیعی است که نارسایی هایی را به دنبال خواهد داشت که از آن جمله می توان به خیره سری خودرایی در سن نوجوانی اشاره کرد.
انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *