بعد از حضور نتانیاهو در مسقط؛

این بار سخن از سفر نتانیاهو به منامه به گوش می‌‌‌رسد/ نخست وزیر صهیونیست‌‌ها و تدارک حضور در خلیج فارس

نتانیاهو قصد دارد تا علاوه بر عادی سازی روابط با اعراب، زمینه را برای حضور صهیونیست‌‌ها در خلیج فارس مهیا کند.

به گزارش سرویس بین الملل قرچک آنلاین; به نقل از آناج، بعد از سفر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به عمان و دیدار با سلطان قابوس، واکنش‌‌‌ها و تحلیل‌های متفاوتی در رسانه‌ها منتشر شده است. برخی در تحلیل‌ها از تلاش نتانیاهو برای تاثیرگذاری روی سلطان قابوس برای میانجیگری میان ایران و آمریکا صحبت کرده‌‌اند. تلاش برای میانجیگری بین اسرائیل و اعراب و فلسطینی‌ها نیز از جمله‌ی تحلیل‌‌هایی بود که از چرایی سفر نتانیاهو به عمان ارائه شده است.

یکی از مهمترین فعالیت‌های نتانیاهو در طول سال‌های گذشته، تلاش برای عادی جلوه دادن ماهیت کشور جعلی اسرائیل در منطقه بوده است. حضور آشکار اشکال مختلف و متعدد هئیت‌ها در محیط کشورهای عربی خلیج فارس درقالب مسابقات بین المللی و … زمینه‌‌های عملی ساختن عادی سازی روابط با موسسات دولتی کشورهای عربی را به تدریج و به آرامی، شکلی طبیعی داده است.

بنظر می‌‌رسد در شرایطی که سعودی‌‌ها بیشترین نقش را در عادی سازی روابط اسرائیل با اعراب در منطقه بازی می‌‌کردند و گردابی که به نام “ماجرای قتل خاشقچی” گریبان بن سلمان را گرفته بود، نتانیاهو به عنوان منجی بن سلمان به عمان سفر کرد تا بخشی از افکار عمومی در جهان را به سمت مسقط منحرف کند و حقیقتا نیز تا حدودی موفق به این کار شد. این حرکت اسرائیل و سفر نتانیاهو به عمان، حرکتی هوشمندانه با بهره برداری از فرصت و فضای ایجاد شده به دنبال ماجرای قاشقچی و تضعیف موقعیت عربستان انجام شده است.

امروز ولی رسانه‌‌ها دو خبر درباره رژیم صهیونیستی منتشر کردند که تا حدودی پرده از چرایی سفر نتانیاهو به عمان بر می داشت.

اول اینکه بعد از سفر نتانیاهو به مسقط، منابع خبری از سفر وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی به مسقط خبر دادند که نشان می‌‌دهد احتمالا علاوه بر اهدافی که در بالا به آن‌‌ها اشاره شد، تلاویو قصد دارد تا از طریق عمان بخشی از فشارها در منطقه را از روی خود بردارد و همکاری‌‌های اطلاعاتی با عمانی‌‌ها نیز برای همین منظور است. اما خبر دوم که مهمتر هم می‌‌باشد، این است که گفته شده نتانیاهو به زودی به منامه هم سفر خواهد کرد.

نکته بسیار حائز اهمیت این است که در جهت موازنه با حضور نظامی ایران درکرانه‌‌های مدیترانه، صهیونیست‌‌ها در سطح بالایی تلاش می کنند تا زمینه را برای حضور در خلیج فارس و به ویژه تنگه هرمز آماده کنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *