حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 10 رمضان 1444 Friday, 31 March , 2023 تعداد دیدگاهها : 260×
ایران به جرم ارزان فروشی فولاد به اروپا جریمه شد
۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
شناسه : 77575

کشور ایران مهر ماه امسال به دلیل ارزان فروشی در صادرات فولاد جریمه شد این در حالی است که خریداران داخلی، فولادی را که بر صنایع بسیاری اثرگذار است به ازای هر کیلو ۴۰۰ تومان گران تر خریداری می کنند.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; به نقل از مرصادنیوز، گران فروشی فولاد به مصرف کنندگان داخلی و ارزان فروشی آن به کشورهای خارجی مقوله ای است که تعجب همگان را برانگیخته است این در حالی بوده که بسیاری از صنایع داخلی نظیر خودروسازی، ساختمان سازی و صنایع خانگی به فولاد وابسته است.

متاسفانه فولادی که به مصرف کنندگان خارجی فروخته می شود ۱۵ درصد ارزانتر از قیمت فروش به مصرف کننده داخلی است و متولیان امر پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را بهانه چنین اقدامی می کنند.

مردم حق دارند فولاد را با قیمت فروش به خارجی ها بخرند

آزاد، رئیس اتحادیه آهن فروشان گفت: این حق مردم است که فولاد را با همان قیمتی که به دست مصرف کننده خارجی می رسد خریداری کنند.

وی با اشاره به اینکه اینک مصرف کننده داخلی فولاد را به ازای پرداخت هر کیلو ۴۰۰ تومان بیشتر خریداری می کند افزود: فولاد در داخل با قیمت هر کیلو دو هزار و ۷۰۰ تومان و به مصرف کننده خارجی با قیمت کیلویی دو هزار و ۳۰۰ تومان به فروش می رسد.

فولاد

فولاد را به قیمت جهانی می فروشیم

بهرامی، عضو انجمن تولید کنندگان فولاد گفت: ما صعنت گران مجبور به فروش فولاد به قیمت جهانی هستیم.

وی با بیان اینکه در همه جای دنیا به صنعت سوبسید تعلق می گیرد تا محصول را صادر کند افزود: بیشتر محصولات فولادی با مشکل مالی مواجه هستند و ما باید به ازای کیلویی ۱۵۰ تومان مالیات بپردازیم در حالی که صادرات معاف از مالیات است.

با وجود این گران فروشی به مصرف کنندگان داخلی، خارجی ها چنین اقدامی را دامپینگ یعنی سیاستی برای قبضه بازار قلمداد کردند و علیه صادرات فولاد ایران شکایتی را در قاره سبز مطرح کردند، اتحادیه اروپا نیز جریمه ای نقدی بر ضد آنچه دامپینگ خوانده می شود اعمال کرد.

فولاد

پرداخت جریمه ۵۷ یورویی در صورت صادرات فولاد

امیر حسین کاوه دبیر سندیکای لوله و پروفیل گفت: به دنبال محکومیت صادرات فولاد ایران، در صورت صادرات باید ۵۷.۵ یورو جریمه پرداخت شود.

وی افزود: منابع مورد نیاز داخلی فولاد با قیمتی بسیار کمتر به کشورهای اروپایی صادر شد به گونه ای که آنان را به وحشت انداخت و سبب طرح شکایت علیه کشور ما شد که در نهایت بر اساس رای صادره در صورت صادرات فولاد باید ۵۷.۵ یورو جریمه پرداخت شود.

کاوه خاطر نشان کرد: همچنین این شرکت به دلیل گران فروشیی به داخل نیز محکوم شده است.

وی افزود: کشور ما فولاد صادراتی را با قیمتی پایین تر از کشورهای هند و چین با وجود تولید انبوه این کشورها، فروخته است این در حالی بوده حتی این کشورها با مقوله دامپینگ مواجه نشدند اما کشور ایران مواجه شد.

کاوه با اشاره به اینکه در بحث صادرات فولاد هوشمندانه عمل نشده است بیان کرد: در حالی که می بایست از سوی دستگاه های نظارتی و وزارت صنعت بررسی هایی در این باره انجام می شد اما مسئولین سعی کردند تا بیست و هشتم شهریور ماه دامپینگ را تکذیب کنند اما در نهایت در چهاردهم مهر ماه دیده شد که اتحادیه اروپا رای خود را علیه صادرات فولاد ایران صادر کرد.

وی افزود: اگر هم قرار است که صادرات فولاد انجام شود حداقل به صورت خام انجام نشود بلکه محصولی تکمیلی با ارزش افزوده و اشتغالزایی بیشتر صادر شود.

بالاخره حکم قضایی علیه فولاد ایران صادر شد اما این حکم به مسئولین فهمانید که بیگانگان در قبال لطف پاسخی جز گستاخ تر شدن ندارند؛ چه اینکه علاوه بر محکومیت در حال حاضر فولاد ایران در بازارهای بین المللی به بدنامی شهره شده  و شاید اینک به دلیل عدم وجود محدودیت زمانی در جریمه صادر شده علیه ایران مشکلی وجود نداشته باشد اما این امر توسعه صادرات فولاد ایران را با مشکل مواجه خواهد کرد.

انتهای پیام/

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.