حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید: هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 تعداد دیدگاهها : 260×
اول تیر ۷۰ درصد خورشید در کرمان می‌گیرد
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۸
شناسه : 111343

استادیار نجوم و اختر فیزیک دانشگاه باهنر کرمان با اشاره به وقوع خورشید گرفتگی اول تیر در اغلب نقاط کشور گفت: بیشنه کسوف در استان کرمان، حدود ۷۳ درصد خواهد بود.

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش قرچک آنلاین , سعید دوست محمدی، استادیار نجوم و اختر فیزیک و عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به وقوع پدیده کسوف در روز یکشنبه یکم تیر ماه در اغلب نقاط کشور گفت: خورشیدگرفتگی یا کُسوف زمانی اتفاق می افتد که ماه در مسیر گردشش به دور زمین از جلوی خورشید رد می‌شود که نتیجه آن افتادن سایه ماه بر بخشی از زمین است.

او افزود: خورشید گرفتگی یکم تیرماه سال ۹۹ به دلیل اینکه ماه در وضعیتی تقریبا نسبت به میانگین، دور از زمین قرار دارد، به صورت حلقوی است و این خورشید گرفتگی در نقاط مختلف جهان به صورت متفاوتی دیده می‌شود و باید در زیر مرکز سایه ماه قرار گرفت تا این حلقوی بودن را شاهد باشیم.

دوست محمدی بیان داشت: در پهنه کشور ما این خورشید گرفتگی به صورت جزئی دیده می‌شود و در پهنه استان کرمان این کسوف در شهر کرمان، نزدیک ساعت ۹ صبح روز یکشنبه ۱ تیرماه ۹۹ شروع می ‎شود و حوالی ساعت ۱۰ و ۱۶ دقیقه به اوج خودش می ‎رسد و ساعت ۱۱ و ۵۱ دقیقه پایان خورشید گرفتگی خواهد بود.

او با بیان اینکه در استان کرمان نیز بیشینه این گرفت حدود ۷۳ درصد خواهد بود، بیان کرد: رصد خورشید گرفتگی را به هیچ وجه نباید با چشم انجام داد؛ زیرا خطرات نگاه به خورشید گرفتگی جزئی، بالا است و آسیب اشعه فرابنفش خورشید به شبکه چشم، جبران ناپذیر است.

استادیار نجوم و اختر فیزیک و عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه شهید باهنر کرمان در مورد ایمنی هنگام رصد به مردم توصیه کرد: از ادواتی که استاندارد نیستند، مثل فیلم‌های رادیولوژی استفاده نشود و اگر دسترسی به فیلتر‌های استاندارد نجومی وجود دارد از آن‌ها استفاده کنند و اگر این دسترسی وجود نداشت، حتما از شیشه جوشکاری نمره ۱۴ بهره ببرند و در صورتی که نتوانستند این ابزار را تهیه کنند، از دو شیشه جوشکاری شماره ۹ که باید آن ها را روی هم قرار داد، استفاده شود.

او به مردم توصیه کرد: هنگام دیدن کسوف با فیلتر هم مدت زمان زیادی به خورشید نگاه نکنند،؛ زیرا می‌تواند آسیب جدی به چشم وارد کند.

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت قرچک آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.