افزایش نرخ بیکاری در اکثر استان‌های کشور/ بیشترین میزان اشتغال در بخش خدمات با ۱۱.۶ میلیون نفر+نمودار

بررسی تغییرات بازار کار نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در اکثر استان‌های کشور در مدت بهار ۹۵ تا بهار سال ۹۶ روند افزایشی دارد به طوری که استان البرز با ثبت افزایش ۶.۲ درصدی نرخ بیکاری در بالاترین رتبه خیل عظیم بیکاران قرار دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; بررسی شاخص‌های عمده نیروی کار در بهار سال ۹۶ در مقایسه با بهار سال ۹۵ به تفکیک استان‌ها نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی در بهار سال ۹۶ رقم ۶.۳ درصد بود که این میزان با افزایش ۴ درصدی به ۱۰.۳ درصد در بهار امسال رسیده است. علاوه بر این در آذربایجان غربی هم شاهد افزایش نرخ بیکاری هستیم به طوری که این نرخ در بهار ۹۵ رقم ۹.۲ درصد بود که اکنون با افزایش ۱.۸ درصدی به ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده است. 

به گزارش فارس، استان اصفهان نیز در میان این آمارها افزایش ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری را نسبت به بهار ۹۵ تجربه می‌کند و در سایر استان‌ها از جمله استان البرز اختلاف بسیار بالایی در نرخ بیکاری وجود دارد به طوری که این استان با افزایش ۶.۲ درصدی نرخ بیکاری اکنون در رقم ۲۰.۴ درصدی قرار دارد و می‌توان گفت که بیشترین میزان بیکاری در این استان رقم خورده است. 

در این میان استان تهران با کاهش نرخ بیکاری از رقم ۱۳.۵ درصدی در بهار سال ۹۵ به ۱۱.۲ درصد رسیده است. در حالی که طی این مدت یعنی بهار ۹۵ تا بهار ۹۶ رقم ۰.۵ درصد از نرخ مشارکت اقتصادی استان تهران کاسته شده است. 

در این میان استان خوزستان نیز افزایش نرخ بیکاری را تجربه کرد به طوری که در بهار سال ۹۵ نرخ بیکاری در این استان ۹.۴ درصد بود که با افزایش ۵.۹ درصدی به ۱۵.۳ درصد رسیده است.

اما استان قم با وجود افزایش ۱.۸ درصدی نرخ مشارکت اقتصادی، با کاهش نرخ بیکاری مواجه شد به طوری که آمارهای مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می‌دهد که این میزان در بهار ۹۵ از ۱۴.۱ درصدی با کاهش ۳ درصدی به ۱۰.۹ درصد رسید. 

همچنین آمارها نشان می‌دهد که استان مازندران و استان مرکزی در کنار استان همدان تغییر به خصوصی در نرخ بیکاری نداشته‌اند و تعداد بیکاران در این استان‌ها ثابت مانده است. 

به گزارش فارس، طبق گزارش مرکز آمار ایران در بهار سال ۹۶ نرخ بیکاری با افزایش ۰.۴ درصدی نسبت به سال ماقبل خود به ۱۲.۶ درصد رسیده است که بیشترین آمار بیکاران مربوط به زنان است. 

همچنین سهم اشتغال در بحث صنعت نشان می‌دهد که از افراد شاغل در کل کشور ۷ میلیون و ۳۴۲ هزار نفر در این بخش مشغول به کار هستند و بخش خدمات نیز با سهم بیشتری ۱۱ میلیون و ۵۹۷ هزار نفر شاغل در دل خود جای داده است. 

 

نتایج این طرح آماری در بهار سال ۹۶ نشان می‌دهد که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله، ۲۸.۸ درصد بوده است و این نرخ در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر است.

بررسی روند تغییرات نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته یعنی بهار ۹۵ یک درصد و نسبت به فصل گذشته یعنی زمستان ۹۵، ۰.۷ درصد افزایش دارد. 

همچنین بررسی سهم اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که بخش خدمات با ۴۹.۸ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است و بخش‌های صنعت با ۳۱.۵ درصد و کشاورزی با ۱۸.۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

منبع: راه دانا

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *