افزایش ناگهانی قیمت طلا، ارز و سکه در بازار/ دلایل افزایش قیمت ها در روز های آخر تابستان

طی هفته های اخیر قیمت طلا، ارز و سکه به صورت چشمگیری در کشور و جهان افزایش یافته است.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; طی هفته های اخیر قیمت طلا، ارز و سکه به صورت چشمگیری در کشور و جهان افزایش یافت، قیمت سکه از یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان به یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان ، قیمت دلار نیز در ماه جاری از ۳۸۰۰ تومان به ۳۸۸۰ تومان و قیمت طلا از گرمی ۱۱۷۰۰۰ تومان به گرمی ۱۲۵۰۰۰ تومان رسیده است.

 

نمودار افزایش قیمت دلار 

برخی از کارشناسان معتقدند افزایش قیمت ها در این برهه از زمان بدون دلیل نبوده و ناشی از برخی اتفاقات و جریانات در داخل و خارج از کشور است؛ رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، با بیان اینکه قیمت ارز در داخل کشور تاثیر مثبت روی افزایش قیمت طلا داشته و ارتباط مستقم با آن دارد، تصریح کرد: در بازارهای داخلی عوامل متعددی در قیمت ارز تاثیر داشته و عرضه و تقاضا می تواند در افزایش قیمت ها تأثیر گذار باشد و با توجه به اینکه این روزها در بازار تقاضا وجود دارد می‌تواند سبب افزایش قیمت شود، لذا عامل اصلی عرضه و تقاضا در بازار طلا است.

 

نمودار افزایش قیمت طلا

از مهم ترین دلایل افزایش قیمت ارز و طلا در بازار جهانی و داخلی طوفان هاروی است که در آمریکا موجب سیل و وقایع ناگوار حاصل این پدیده بوده است؛ دلیل دیگر افزایش قیمت طلا و ارز در بازار نوسانات قیمت نفت در بازار جهانی بوده که این نوسان قیمت نیز متاثر از همان طوفان و بلایای طبیعی در آمریکا بوده است .

نمودار افزایش قیمت سکه تمام بهار ازادی

نوسانات قیمت نفت سبب شد که ارزش دلار در بازارهای جهانی به شدت کاهش یابد و کاهش ارزش دلار منجر به افزایش قیمت و خرید طلا در بازارهای جهانی جهت سرمایه‌گذاری شد که به صورت متوسط طی هفته‌های گذشته  ۳۴ دلار قیمت جهانی افزایش یافته است.

 

 

قیمت سکه طرح قدیم در بازار تهران

 

قیمت سکه طرح قدیم نیز در بازار جهانی با افزایش چشمگیری روبرو شده است ، قیمت سکه طرح قدیم در بازار تهران از ۱۱۹ هزار تومان به ۱۲۳هزار و دویست تومان در هفته های اخیر رسیده است که این افزایش قیمت هم متاثر از افزایش قیمت جهانی ارز و طلا است.

 

منبع: راه دانا

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *