از رقابت صداو‌سیما تا فاطما‌گُل و ویکتوریا

نمی‌توانیم منکر این شویم که در چندسال اخیر، ماهواره ها به‌صورت عام و سریال‌های مستهجن به صورت خاص، وارد فضای خانواده ها شدند و در قالب داستان های خانوادگی و عشق های نافرجام و ماجراهای خیانت کم‌کم فرهنگ ازدواج، تعهد اخلاقی، مهرورزی زن و شوهر، احترام والدین و… را در پس یک برنامه ریزی کاملاً تئوریزه شده هدف قرار دادند

به گزار ش قرچک آنلاین; هشتم بهمن ماه سال۶۷  بود که به مناسبت تولد حضرت زهرا (سلام الله علیها) و روز زن، در یکی از گزارش‌های یک برنامه‌ رادیویی به نام «سلام، صبح به خیر» از مخاطبین درباره الگوی امروز (سال۶۷) زنان ایرانی پرسیده می‌شود در پاسخ به این سؤال درحالی‌که اکثر مخاطبین، حضرت فاطمه(سلام الله علیها) را به‌عنوان الگوی خود معرفی نمودند، در کمال ناباوری یکی از مصاحبه‌شوندگان در این برنامه که به‌صورت زنده پخش می‌شد، می‌گوید: «الگوی مناسب زنان ایرانی اوشین است … حضرت زهرا مال ۱۴۰۰ سال پیش است. ما یک الگوی امروزی می‌خواهیم…»

فردای آن روز امام خمینی(ره) با توهین دانستن این ماجرا به مقام حضرت زهرا(سلام الله علیها)، طی یک پیام رسمی و علنی به شدت رئیس وقت صدا و سیما را مورد عتاب قرار می‌دهند و تأکید می‌کنند که اگر ثابت شود قصد توهین درکار بوده است، بلاشک فرد توهین‌کننده محکوم به اعدام است و دست‌اندرکاران باید تعزیر و اخراج شوند. پس از آن، تعدادی از دست‌اندرکاران آن برنامه به حبس و شلاق محکوم شدند، اما طبق گفته‌های محمد هاشمی- رئیس وقت صدا و سیما- محکومان مورد عفو امام قرار گرفتند.

البته در آن روزگار دور که چندسالی بیشتر از آن نمی‌گذرد، هنوز قبحِ داشتن دستگاه‌های ویدئویی خانگی شکسته نشده بود و مردم فیلم‌های ویدئویی و دستگاه پخش کننده را درون پتوها و پستوی خانه پنهان می‌کردند ؛ نمایندگان دلسوز مردم در خانه ملت، هم برای آزادی مردم از بی‌ماهواره‌گی گریبان چاک نداده بودند! اما چندسالی است که تلاش دایه های دلسوز تر از مادر به ثمر نشست و توانستند ماهواره را از بند جمهوری اسلامی آزاد نمایند! تا مردم ایران هم به دنیای تکنولوژی و مدرنیته وارد شوند.

این روزها به مدد برنامه‌های متنوع و پرمحتوای صداو سیما و شبکه‌های هدفمند گرایش مردم به شبکه‌های ماهواره و سریال‌های خانوادگی آن روز به روز بیشتر می‌شود.

نمی‌توانیم منکر این شویم که در چندسال اخیر، ماهواره ها به‌صورت عام و سریال‌های مستهجن به صورت خاص، وارد فضای خانواده ها شدند و در قالب داستان های خانوادگی و عشق های نافرجام و ماجراهای خیانت کم‌کم فرهنگ ازدواج، تعهد اخلاقی، مهرورزی زن و شوهر، احترام والدین و… را در پس یک برنامه ریزی کاملاً تئوریزه شده هدف قرار دادند؛ به گونه ای که اکنون می توانیم اثرات و تبعات آن را مشاهده نماییم و شاهد رشد روز افزون طلاق محضری و یا طلاق عاطفی در خانواده‌ها باشیم.

طبق این نمودار که آمار فرزندان نامشروع در آمریکا و اروپا را نشان می‌دهد ۸۴% کودکانی که در کشور کلمبیا در سال ۲۰۱۰ به دنیا آمدند، حاصل روابطی خارج از چارچوب خانواده بوده‌اند؛ نکته جالب اینجاست که بسیاری از سریال‌های شبکه‌ ماهواره‌ای Farsi 1 مانند سریال‌های درجستجوی پدر، همسایه‌ها ، مونس و مونس، محصولاتی از کشور کلمبیا هستند.

شبکه Gemنیز اکنون گوی رقابت را از دیگر شبکه‌ها ربوده و توانسته با سریال‌های ترکیه‌ای دل فارسی زبان‌ها را هم مانند عرب زبان‌ها برباید. ویژگی مشترک این سریال‌ها این است که اغلب یک نفر به‌عنوان قهرمان (اکثراً یک زن) داستان معرفی می‌شود که مورد ظلم همسر و اطرافیان واقع شده و در جریان زندگی مرد یا زنی در مسیر زندگی‌اش قرار می‌گیرد که نقش اول با او روابط خارج از عرفی را ایجاد می‌کند و روایت این خیانت به‌گونه ای به تصویر کشیده می‌شود که مخاطب ناخودآگاه حق را به آن فرد خائن می‌دهد؛ نکته جالب‌تر اینجاست که بسیاری از همین سریال‌ها در تلویزیون رسمی خود کشور ترکیه، اجاز پخش ندارند!

این مقوله ضدفرهنگی دلایل و عواقب متعددی دارد، اما سهم قابل توجهی از اقبال مردم به تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای، کمبود برنامه‌های متنوع و مطابق سلیقه مردم ایران در چارچوب قوانین کشور است؛ کم بودن کیفیت سریال‌های تلویزیون کشور و برنامه‌های عام پسند، نشان از  نیازسنجی نادرست در مجموعه صداوسیما دارد و امیدواریم داستان امام خمینی(ره) و اوشین تکرار نشود.

منبع: فرجام نیوز

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *