کریمی قدوسی:

اروپا متحد آمریکاست و به یانکی ها “خراج” می پردازد/ این تفکر که می‌گوید برجام را می‌توان با اروپا ادامه داد قطعا مردود است/ نقش ویژه لابی صهیونیستی در تصمیم گیری کشورهای اروپایی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عدم حضور آمریکا در ادامه برجام حتی به خواست خود، به معنای باطل شدن کل برجام است و قطعا جمهوری اسلامی برجام را ادامه نمی‌دهد الا اینکه همه به تعهدات خود عمل کنند.

به گزارش سرویس سیاسی قرچک آنلاین; جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص سخنان برخی مسئولان مبنی بر ادامه برجام بدون آمریکا اظهار داشت: به چند دلیل نمی‌توان برجام را بدون آمریکا ادامه داد؛ اول آنکه صدای غالب در برجام، صدای کشورهای اروپایی و آمریکا بود نه ایران، روسیه و چین.

وی افزود: کشورهای اروپایی و آمریکا که در برجام حضور دارند و با یکدیگر متحدند، به صورت یکپارچه عمل می‌کنند و این تفکر که می‌گوید ما برجام را می‌توانیم با اروپا ادامه بدهیم قطعا رد می‌شود چرا که آن‌ها به لحاظ سیاسی متحد آمریکا هستند و خیلی از کشورهای اروپایی همچنان اشغال شده جنگ جهانی دوم هستند و همچنان به آمریکا “خراج” می‌پردازند و هزینه حضور نظامی آمریکا در اروپا را پرداخت می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نظام اقتصادی دنیا، یک نظامی سیستمی، به هم پیوسته و لینک شده است؛ بنابراین هیچ دولت اروپایی و هیچ سیستم اقتصادی و بانکی در اروپا بدون اجازه آمریکا نمی‌تواند وارد روابط اقتصادی با ایران شود.

کریمی قدوسی ادامه داد: رژیم صهیونیستی وجه مشترک بین کشورهای غربی است و با نفوذ لابی‌های پرقدرت صهیونیست‌ها در کشورهای اروپایی، آن‌ها اجازه نمی‌دهند که آمریکا جداگانه عمل کند و اروپایی‌ها کم‌کاری آمریکا را جبران کنند و از طرفی اصل توافق با اجماعی حاصل شد و اگر هم بخواهد باقی‌ بماند این اجماع باید حفظ شود.

وی تصریح کرد: عدم حضور آمریکا در ادامه برجام حتی به خواست خود، به معنای باطل شدن کل برجام است و قطعا جمهوری اسلامی برجام را ادامه نمی‌دهد الا اینکه همه به تعهدات خود عمل کنند؛ آمریکایی‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند تا برجام باقی بماند نه اینکه حتی آمریکایی‌ها باشند و پی‌در‌پی برجام را نقض کنند، این هم قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: مواضع برخی مسئولان داخلی مجوزی برای افزایش تحریم‌ها و فشارها علیه کشورمان است، اگر مسئولان ما از همان روز اول در مقابل اقدمات آمریکا مقابله به مثل می‌کردند امروز شاهد این حجم از بدعهدی‌ها نبودیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *