اجرای طرح دستبند و پابند الکترونیکی

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت:بعد از اجرایی شدن طرح دستبند الکترونیکی در استان‌های تهران و اصفهان، فارس سومین استان استفاده‌کننده از این طرح خواهد بود.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; اصغر جهانگیر با بیان این مطلب اظهار کرد: دستبندهای الکترونیکی تکنولوژی جدیدی است و به دلیل نوپا بودن طرح، مدت زمان آزمایشی بودن آن در شهرهای مختلف افزایش یافته است تا بتوانیم نواقص احتمالی آن را شناسایی و سپس در سراسر کشور اجراکنیم.

جهانگیر ادامه داد: در حال حاضر این طرح در تهران و اصفهان به صورت پایلوت اجرایی شده است و استان بعدی برای اجرای این طرح فارس خواهد بود.

رئیس سازمان زندان‌های کشور با بیان اینکه تاکنون بودجه‌ای در این راستا به سازمان زندان‌ها تخصیص داده نشده است، گفت: علاوه بر رفع نواقص در اجرای آزمایشی این طرح، از دیگر دلایل طولانی شدن اجرای آن، تعلق نگرفتن بودجه به سازمان زندان‌ها در رابطه با دستبند الکترونیکی است و لازم به ذکر است بودجه لازم برای تهیه امکانات طرح آزمایشی نیز از محل کمک و مساعدت ریاست محترم قوه قضاییه تامین شده است.

مشاور رئیس دستگاه قضا خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم که همکاران قضایی ما در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری مصوب ریاست محترم قوه قضاییه در اعمال مجازات های جایگزین حبس بویژه استفاده از دستبند الکترونیکی عنایت بیشتری داشته باشند تا اجرای برنامه‌های تربیتی برای زندانیانی که مشمول این طرح نیستند و یا ضرورت دارد که در زندان نگهداری شوند توسعه و سرعت یابد.

این مقام ارشد قضایی در پاسخ به این پرسش که چه زندانیانی می‌توانند از دستبند و پابند الکترونیکی استفاده کنند، گفت: زندانیان در صورتی می‌توانند از دستبند و پابند الکترونیکی استفاده کنند که قضات طبق قانون، رای مربوط به استفاده از این طرح را صادر کنند. در حال حاضر زندانیان جرایم تعزیری درجه پنج تا هشت می‌توانند با موافقت مقام قضایی از دستبند الکترونیکی استفاده کنند.

منبع خبر : ایسنا

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *