آیا شاغل بودن زن مبتنی و متکی به رضایت شوهر است؟

سوال : آیا شاغل بودن زن مبتنی و متکی به رضایت شوهر است؟ پاسخ: در این باره بایدقایل به تفکیک شد: حالت اول :چنانچه در سند ازدواج به شاغل بودن زن اشاره نگردیده باشد زن در صورت اشتغال الزاما می بایست شغلی که منافاتی با مصالح خانوادگی و حیثیت خانواده یا خود زن نداشته باشد […]

سوال :

آیا شاغل بودن زن مبتنی و متکی به رضایت شوهر است؟
پاسخ:

در این باره بایدقایل به تفکیک شد:
حالت اول :چنانچه در سند ازدواج به شاغل بودن زن اشاره نگردیده باشد زن در صورت اشتغال الزاما می بایست شغلی که منافاتی با مصالح خانوادگی و حیثیت خانواده یا خود زن نداشته باشد را انتخاب نماید و در صورت بروز اختلاف در این باره تشخیص با دادگاه خواهد بود.
حالت دوم:اگر در سند ازدواج در قسمت مشخصات طرفین به اشتغال زن به عنوان مثال ،کارمند ،کارگر،و مانند آن اشاره شده باشد در واقع این امر حکایت از آگاهی زوج از اشتغال زوجه دارد و با علم و اطلاع از شغل خانم با او ازدواج کرده است پس دیگر نمی تواند از ادامه اشتغال زوجه مما نعت بعمل آورد
البته لازم به ذکر است که در این حالت نیز چنانچه نوع اشتغال زوجه منافات با مصالح خانوادگی داشته باشد زوج بر اساس اختیارات حاصل از ماده ۱۱۱۷قانون مدنی می تواند با طرح دعوی در مرجع قضایی در این باره اقدام نماید و قاضی دادگاه تنها مرجعی است که برمبنای عادت و رسوم اجتماعی و اخلاقی و آنچه که زوج بعنوان دلیل ارائه نموده است می تواند حکم قضیه را صادر و در باره درستی یا نادرستی تصمیم شوهر برای منع اشتغال زن اتخاذ تصمیم نماید.
برای حالت اول نیز مناسب تر آن است که موضوع اشتغال به صورت کلی در سند ازدواج قید گردد.

مرتضی تقوی وکیل پایه یک دادگستری

جهت ارتباط مستقیم با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۹۱۲۱۳۵۲۹۰۳

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *