آگهی شکارفروشی روی پورتال سازمان حفاظت محیط زیست

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز با انتشار توضیحاتی که به آگهی فروش حیات وحش به شکارچیان شباهت دارد خبر از آغاز ثبت نام از متقاضیان مجوز شکار چهارپایان در مناطق چهارگانه محیط زیست و عرصه‌های منابع طبیعی داد.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; علی‌رغم انتقادات گسترده کارشناسان و متخصصان محیط زیست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان و سمن‌های محیط زیستی نسبت به شکارفروشی‌های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست، پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز با انتشار توضیحاتی که به آگهی فروش حیات وحش به شکارچیان شباهت دارد خبر از آغاز ثبت‌نام از متقاضیان مجوز شکار چهارپایان در مناطق چهارگانه محیط زیست و عرصه‌های منابع طبیعی داد.

آگهی شکارفروشی سازمان حفاظت محیط زیست به قرار ذیل است:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در پی امضای تفاهمنامه سازمان حفاظت محیط زیست با صندوق ملی محیط زیست و تخصیص ۱۰۵ راسی پروانه انتفاعی شکار چهارپا به این صندوق به منظور صدور مجوز شکار برای اتباع ایرانی که در مجموع ۴۰ درصد از سهمیه تخصیصی است، افزود: صندوق ملی محیط زیست در نظر دارد نسبت به ثبت‌نام از متقاضیان شکار چهارپا برای صدور مجوز شکار در مناطق تحت مدیریت و آزاد اقدام کند.

تیموری تاکید کرد: مجوزهای مذکور با توجه به درخواست ادارات کل محیط زیست استان‌ها و بررسی وضعیت رشد جمعیت، نسبت جنسی و سایر پارامترهای سلامت جمعیت در مناطق تحت مدیریت استان‌های یزد، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و البرز صادر خواهد شد.

وی خاطر‌نشان کرد:  نحوه ارائه درخواست و مدارک مورد نیاز در فراخوانی که متعاقباً از سوی صندوق ملی محیط زیست اعلام و در پورتال سازمان قرار خواهد گرفت به اطلاع عموم خواهد رسید.
تیموری یادآور شد: علاوه بر ۴۰ درصد مجوزهای درنظر گرفته شده برای اتباع ایرانی، ۲۰ درصد از مجموع مجوزها با بهای پایه، برای متقاضیان بومی شکار چهارپا، صادر خواهد شد.

مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، می‌کوشند با بهانه‌هایی از این دست که حذف افراد پیر، باعث سلامت گله می‌شود، یا اینکه جمعیت حیات وحش در برخی مناطق افزایش یافته و یا اینکه شکار به عنوان ابزاری برای حفاظت از محیط زیست شناخته شده، فروش پروانه‌های شکار را توجیه کنند. این بهانه‌ها اما از سوی متخصصان محیط زیست به صورت مستدل مردود اعلام شده است.

محمود کرمی، دکترای حیات وحش و زیست‌شناسی شیلات از دانشگاه ایالتی کلرادو، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و ‌‌‌‌پژوهشگر پیشکسوت نمونه در بیست و پنجمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران بهانه‌های مسئولان محیط زیست برای فروش پروانه شکار را این‌گونه نقد کرده است:

– اصل انتخاب برخی مناطق به عنوان مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست آن بوده است که جمعیت حیات وحش در این مناطق مورد حفاظت قرار  گرفته، رو به افزایش گذارده و به زیستگاه‌های پیرامون سرریز کنند. در حقیقت مناطق چهارگانه بناست، ذخیره‌گاه جمعیت‌های حیات وحش باشند. بنابراین، حتی اگر بپذیریم که به فرض غیرممکن، جمعیت چارپایان در این زیستگاه‌ها از ظرفیت برد، فراتر رفته، این بدان معنی است که گام اول برداشته شده و حالا باید امید داشته باشیم که سرریز جمعیت به زیستگاه‌های خارج از مناطق چهارگانه بتواند به احیای جمعیت در این زیستگاه‌ها

–  افراد پیر یک گونه، بر خلاف آنچه مسئولان می‌گویند، دارای ژن غالب بوده و جفتگیری آنها ضامن بقای نسل گله است. این توجیه غیرکارشناسی که افراد پیر باید حذف شوند، باب طبع شکارچیان است که به شکار افراد پیر با به اصطلاح خودشان تروفه علاقه دارند تا با شاخ و دندانشان رکورد ثبت کنند یا سر پوست آرایی شده آنرا به دیوار اتاق‌های خود بیاویزند. در حالی که شاخ یا سر یک قوچ جوان ارزشی برای یک شکارچی ندارد.
– اتفاقاً اگر همین توصیه اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) را که به آن استناد می‌کنند به درستی مطالعه کنید متوجه می‌شوید که در این توصیه آمده است که شکار “در صورت” مدیریت صحیح “می‌تواند” ابزاری برای حفاظت باشد و در ادامه آمده است که در صورت مدیریت نادرست، شکار نه تنها به حفاظت منجر نخواهد شد بلکه صدماتی جبران‌ناپذیر را برای محیط زیست به همراه خواهد آورد. حالا ما با ضعف مشهودی که در حوزه کارشناسی با آن مواجه هستیم این شمشیر دولبه را به روی حیات وحش آسیب‌دیده کشور کشیده‌ایم.

به گزارش تسنیم، بهمن ۹۶، علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست خبر از امضای تفاهمنامه واگذاری پروانه انتفاعی شکار چهارپا میان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان با صندوق ملی محیط زیست داد و گفت: بر اساس این تفاهمنامه تعداد محدودی پروانه انتفاعی شکار گونه‌های کل، قوچ، گراز و آهو در زیستگاه‌های ۱۱ منطقه از ۶ استان به نام صندوق ملی محیط زیست صادر شده است که با موفقیت این طرح، علاوه بر استفاده خردمندانه از حیات وحش و منابع زیستی برای نخستین بار این امکان فراهم می‌شود تا منافع حاصل از شکار گونه‌های جانوری وحشی برای توسعه حفاظت و حمایت از این گونه‌ها و زیستگاه‌های آن‌ها هزینه شود و زمینه تعامل سازنده با جوامع محلی و شهروندان در حفاظت از حیات وحش و انتفاع از این مشارکت نیز شکل خواهد گرفت.

این پروانه‌ها که در آغاز خرداد، یعنی فصل زادآوری حیات وحش به حضور شکارچیان خارجی در زیستگاه‌های شاخصی چون پناهگاه حیات وحش حیدری انجامید طی ماه‌های گذشته واکنش‌های بسیاری را به همراه داشته است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *