آمانو: نیازی به تضمین برنامه هسته‌ای گذشته ایران پیش از ۳۰ ژوئن نیست

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی جدید گفت که نیازی به تضمین درباره آن چه آژانس ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای گذشته ایران می‌خواند پیش از ۳۰ ژوئن نیست.

به گزارش سرویس سیاسی  قرچک آنلاین;  خبرگزاری اینترفکس روز پنج‌شنبه به نقل از یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ گزارش داد: آمانو در حاشیه مجمع بین‌المللی اقتصاد سنت پترزبورگ گفت که نیازی نیست تا پیش از ۳۰ ژوئن تضمین داده شود که در فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران ابعاد نظامی وجود نداشته است.

به گزارش ایسنا، مدیرکل آژانس در حالی این اظهارات را مطرح کرده است که کم‌تر از دو هفته تا ضرب‌الأجل ۳۰ ژوئن برای حصول یک توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ وجود دارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اواخر هفته گذشته در یک کنفرانس خبری، گفت: واشنگتن روی توضیحات ایران درباره آن چه که در یک مقطع زمانی یا هر زمان دیگری انجام داده (موسوم به ابعاد نظامی احتمالی) متمرکز نیست. بلکه آینده برای ما اهمیت بیش‌تری دارد.

ابعاد احتمالی نظامی (PMD) موضوعی است که در چارچوب موضوع “مطالعات ادعایی” بعد از ۲۰۰۶ درباره فعالیت‌های گذشته هسته‌ای ایران مطرح شده است. این موضوع مجموعه‌ای از اتهامات را علیه ایران مطرح می‌کند و به وجوه تسلیحاتی برنامه هسته‌ای ایران اشاره می‌کند. این موضوع به طور مفصل در ضمیمه گزارش نوامبر ۲۰۱۱ یوکیا آمانو آمده است.

ایران و آژانس در آبان ۱۳۹۲ برای چندمین‌بار توافقی را با عنوان “چارچوبی برای همکاری” امضا کردند که بر اساس آن قرار شد تا سوالات باقی مانده درباره گذشته و حال طرح و رفع ابهام شود. در همین چارچوب ۱۸ سوال از سوی آژانس طی چند مرحله همکاری میان دو طرف مطرح شد که از این تعداد ۱۶ مورد بررسی و رفع ابهام شده است. دو مورد باقی‌مانده مربوط به “محاسبات نوترونی” و “انفجارات با قدرت بالا” است که هم‌چنان بحث بر روی آن باقی است.

ایران همواره اتهامات و ادعاهای مطرح شده در این چارچوب نسبت به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را رد کرده و اسناد و مدارک ارائه شده را فاقد وجاهت حقوقی و نامعتبر می‌داند.

در عین حال در چارچوب حل و فصل این مسایل و اعتماد‌سازی به سوالات آژانس پاسخ داده است اما سوالات دامنه دار آژانس تمامی ندارد.

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *