آخرین خبر از مناطق سیل زده؛

آمار جانباختگان سیل اخیر به ۷۶ نفر رسید/ آماده‌باش برای تخلیه ۱۵۰خانه در کلات/آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌های خوزستان از هفته آینده

مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: تاکنون هیچ برنامه‌ای از سوی مسؤولین ستاد مدیریت بحران شهرستان و استان مبنی بر تخلیه اضطراری محلات و بخش‌های مختلف شهر اعلام نشده است.

به گزارش سرویس اجتماعی قرچک آنلاین; بارش‎های سیل آسای از ابتدای سال در کشور موجب سیلابی شدن برخی از استان‌ها و اختلال در زندگی مردم شده است.

همچنان برخی شهر‌های خوزستان از جمله سوسنگرد و حمیدیه و رفیع و… در معرض ورود آب هستند.
رهبر معظم انقلاب در جلسه با مدیران عالی کشور، مسئولین را موظف کرده اند تا وظایفشان را در ارائه خدمت رسانی به بهترین شکل انجام دهند تا مشکلات مردم به سرعت مرتفع شود.
استان‌های درگیر سیل شده در کشور که میزان خسارات در سه استان لرستان، خوزستان و گلستان بیش از سایر استان هاست و این مسئله باعث شده است تا مردم فهیم کشورمان از سراسر ایران اسلامی به کمک و یاری سیل زدگان بشتابند.
همه دستگاه‌های اجرایی و خدماتی همچون جمعیت هلال احمر، بسیج، سپاه، ارتش و گروه‌هایی همچون دانشجویان، کانون‌های جوانان، طلاب، حوزه‌های علمیه، بازاریان و گروه‌های جهادی با همدلی وصف ناپذیری پای کار آمدند.
آمار جانباختگان سیل اخیر به ۷۶ نفر رسید
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: با درگذشت ۵ نفر در حوادث سیل استان خوزستان و یک نفر در استان ایلام، کشته‌های سیل اخیر در کشور به ۷۶ نفر رسید.
احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: با درگذشت ۵ نفر در حوادث سیل استان خوزستان و یک نفر در استان ایلام، کشته‌های سیل اخیر در کشور به ۷۶ نفر رسید.
وی افزود: ۵ نفر از هموطنان با مشخصات فرزاد عالیوند (۴۰ ساله – شهرستان مسجد سلیمان)، حسین نیسی (۱۸ ساله – شهرستان شوشتر)، قاسم ضمیری (۱۷ ساله – شهرستان الهایی)، عنایت حسن پور (۳۹ ساله – شهرستان پلدختر) و یک مرد مجهول الهویه (شهرستان اهواز)، ۵ نفری بوده اند که در سیل خوزستان، جان خود را از دست دادند.
وی افزود: یک زن مجهول الهویه (سن ۲۵ تا ۳۰ سال) نیز در بخش هلیلان رودخانه سیمره استان ایلام به پزشکی قانونی این استان ارجاع شد که با اضافه شدن وی، آمار فوتی‌های سیل در استان‌های کشور به ۷۶ نفر رسید.
تخلیه اضطراری محلات و بخش‌هایی از شهر بندرعباس صحت ندارد
مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس گفت: تاکنون هیچ برنامه‌ای از سوی مسؤولین ستاد مدیریت بحران شهرستان و استان مبنی بر تخلیه اضطراری محلات و بخش‌های مختلف شهر اعلام نشده است.
حمید حیدری‌پوری در این ارتباط اظهار داشت: مسؤولان شهرستان و استان تاکنون هیچ برنامه و دستوری مبنی بر تخلیه هیچ‌کدام از محلات و مناطق شهر اعلام نکره‌اند.
وی با ابراز تاسف از بازنشر برخی شایعات در شهر مبنی بر تخلیه بخش‌هایی مانند شهرک پیامبر اعظم (ص) افزود: این اخبار صحت ندارد.
مدیر بحران و پدافند غیرعامل شهرداری بندرعباس از شهروندان خواست اطلاعیه‌ها، اخبار و پیام‌های رسمی ستاد‌های مدیریت بحران شهر، شهرستان و استان را در ارتباط با بارندگی دنبال کنند و توجهی به پیام‌های بی‌اساس نداشته باشند.
حیدری‌پوری بیان کرد: تا ساعت ۲۳ به جز چند مورد آبگرفتگی معابر مورد خاص دیگری در شهر گزارش نشده است.
وی در عین حال تاکید کرد: شهرداری بندرعباس اقدامات پیشگیرانه لازم در ارتباط با بارندگی‌های شدید پیش‌بینی شده را انجام داده و در حال حاضر تعداد قابل توجهی از نیرو‌های کارگری و مدیریتی و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات لازم در حال رفع مشکلات بوده و یا در حالت آماده‌باش است.
آماده‌باش برای تخلیه ۱۵۰ منزل مسکونی در کلات
فرماندار شهرستان کلات گفت: باتوجه به حجم بارش‌ها احتمال تخلیه اضطراری حدود ۱۵۰ منزل مسکونی وجود دارد.
مهدی ناصری عنوان کرد: براساس گزارش‌های اعلام شده از عصر روز گذشته تاکنون ۷۰ تا ۸۰ منزل مسکونی و تجاری در شهر کلات دچار آبگرفتگی و رسوبات شده است.
وی هم‌چنین اظهار کرد: تاکنون بسیاری از معابر شهری دچار رسوبات شده و تاحدودی به زیرساخت تاسیسات در معابر شهری نیز آسیب وارده شده است.
فرماندار شهرستان کلات عنوان کرد: در حال حاضر خط انتقال و شبکه توزیع آب روستایی در برخی روستا‌ها قطع شده و قطعی برق و گاز در سطح شهر به صورت محدود داشته‌ایم که با تلاش نیرو‌های مربوطه به دنبال رفع نقص هستند.
وی بیان کرد: تاکنون ۴ دستگاه خودروی سواری، وانت و کامیونت طعمه سیل شدند و آن‌ها را آب برده، ولی تا این لحظه هیچ گونه گزارشی مبنی بر تلفات انسانی نداشته‌ایم.
ناصری در ادامه از تعطیل بودن تمامی مقاطع تحصیلی در روز یکشنبه خبر داد و افزود: احتمال این که دستور تخلیه منازلی در نقاطی از شهر که در مسیل قرار گرفته‌اند داده شود، وجود دارد.
وی هم‌چنین عنوان کرد: تا اطلاع ثانوی محور کلات به درگز مسدود اعلام شده است.
فرماندار شهرستان کلات در خصوص وضعیت راه‌های روستایی گفت: در حال حاضر به دلیل سیلاب و شدت بارندگی مسیر‌های آبگرم تا مومن‌آباد، اورتکند تا ژرف، بابا فرجی، سنگ دیوار و راه‌های بسیاری از محلات دامداری در سطح شهرستان مسدود شده است.
وی افزود: هرچند در حال حاضر سیلاب در شهرستان فروکش کرده، ولی به طور گسترده رسوبات وارد معابر شهری و منازل مسکونی شده که در تلاش برای پاکسازی و تخلیه آب افتادگی منازل هستند.
ناصری بیان کرد: شرایط کلات بسیار خاص بوده به طوری که این شهرستان در منطقه‌ای با ارتفاعات و شیب‌های بسیار تند واقع شده و از سویی صعب‌العبور، گسترده و پراکنده است.
وی گفت: این پراکندگی، گستردگی و صعب‌العبوری و شیب‌های تند شهرستان را در وضعیت خاص قرار داده و مخاطرات آن را بیشتر کرده است.
فرماندار شهرستان کلات اظهار کرد: با توجه به این که روان آب‌ها حالت تندآب به خود می‌گیرند و خسارت مالی و جانی را بیشتر می‌کند به همین دلیل احتمال این که با نظر شورای تامین دستور تخلیه برخی محلات را صادر کنیم، وجود دارد.
وی در همین خصوص افزود: تدبیر لازم با شورای تامین در خصوص امنیت منازلی که تخلیه می‌شوند، صورت پذیرفته است.
ناصری بیان کرد: احتمالا حدود ۱۵۰ منزل مسکونی تخلیه می‌شود که برای اسکان اضطراری این افراد دو سالن ورزشی و یک هیات مذهبی پیش‌بینی شده و اکنون در آماده باش کامل هستند.
فرماندار شهرستان کلات ادامه داد: با توجه به این که طی ساعات آینده تداوم بارش‌ها را خواهیم داشت به همین جهت از کسانی که می‌خواهند به منطقه وارد شوند، تقاضا داریم در این ایام به شهرستان کلات نیایند.
وی هم‌چنین از همشهریان تقاضا کرد از اتراق کردن در کنار رودخانه‌ها و دره‌های عمیق خودداری کنند و به خصوص دامداران از بردن دام‌ها برای چرای گوسفندان به دره‌های عمیق پرهیز نمایند و هشدار‌ها را جدی بگیرند و با ماموران امدادی همکاری لازم را داشته باشند.
ناصری بیان کرد: همراهی و همکاری خوب حوزه قضایی، نیرو‌های نظامی و انتظامی، نیروی مقاومت بسیج به عنوان پشتیبان از اولین ساعات وقوع سیلاب در سطح شهرستان بسیار خوب و قابل تقدیر بوده است.
آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌های خوزستان از هفته آینده
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: تمامی مدارس مناطق سیل‌زده خوزستان از ابتدای هفته آینده دایر خواهند بود.
کیامرث حاجی‌زاده اظهار کرد: بر اساس تصمیم‌گیری شورای تأمین استان خوزستان، مدارس اهواز، شوش، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه و شعیبیه تنها تا پایان هفته جاری تعطیل هستند.
وی افزود: دانشگاه‌های استان نیز بر همین اساس فعالیت خود را از ۳۱ فروردین آغاز می‌کنند.
طغیان رودخانه‌های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالادست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق استان شده است.
بر اثر سیلاب اخیر دستور تخلیه ۲۷۰ روستای استان داده شده و بالغ بر ۱۱۷ هزار نفر سیل‌زده در اردوگاه‌های اسکان مستقر شده‌اند.
با کم شدن خروجی سد‌های استان، پیش‌بینی می‌شود وضعیت سیلاب در استان خوزستان به‌زودی مهار شود و زندگی در این مناطق به حالت عادی برگردد.
تلاش برای استحکام بخشی سیل بند روستا‌های شادگان
به گزارش مهر،  شهردار شادگان از تلاش برای استحکام بخشی سیل بند روستا‌های بخش مرکزی این شهرستان خبر داد.
حسن مزبانی پور اظهار کرد: روستاهای، ابوشلوگ، نهر خواف، ابن عربید و ناصری از عمده روستا‌های در معرض خطر سیل این شهرستان است که به منظور جلوگیری از پیشروی آب رودخانه به این روستا عملیات احداث سیل بند توسط شهرداری در این روستا‌ها ادامه دارد.
وی افزود: برای آنکه خسارتی به اهالی روستا‌ها وارد نشود ماشین آلات و گروه شهرداری شادگان عملیات اجرایی ایجاد، ترمیم و تقویت سیل بند‌ها و خاکریزی در دهانه زهکش روستای مذکور در حال انجام است.
مزبانی پور در ادامه عنوان کرد: تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بحران سیل به کار برده‌ایم و امیدواریم مد فروکش کند. ماشین آلات این شهرداری به صورت شبانه روزی کار استحکام بخشی سیل بند نهر روستای ابن عربید شادگان را انجام می‌دهند.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *